Canadian Mathematical Society, Ottawa, ON K1G3V4
613-733-2662 ext 733
meetings@cms.math.ca

Sessions

75th anniversary CMS 2020 SMC 75e anniversaire: Ottawa

L’appel aux sessions scientifiques est officiellement clos. Toutefois, les propositions seront prises en compte si des places sont disponibles.

Sessions

  1.  Additive and Combinatorial Number Theory
    Org.: József Solymosi (UBC) and Jacques Verstraete (UC San Diego)

    2. Algebraic and Geometric Theory of Homogeneous Spaces
    Org.: Nikita Karpenko (Alberta), Nicole Lemire (Western Ontario), and Kirill Zaynullin (Ottawa)

    3. Algebraic Number Theory
    Org.: Alex Bartel (Glasgow) and Antonio Lei (Laval)

    4. Amicale de théorie des nombres en hommage à Robert Langlands
    Org.: Lucile Devin (Montréal & Ottawa), Daniel Fiorilli (Ottawa), Damien Roy (Ottawa), and Gary Walsh (CSE & Ottawa)

    5. Applications to Physical and Biological Systems: Theory, Modelling, and Computations
    Org.: Anita Layton, Dania Sheaib, and Mehrshad Sadria (Waterloo)

    6. Applied Probability and Stochastic Processes
    Org.: Rafal Kulik (Ottawa) and Aaron Smith (Ottawa)

    7. Arithmetic Geometry
    Org.: Eyal Goren (McGill) and Steve Kudla (Toronto)

    8. Categorical Probability and Statistics
    Org.: Tobias Fritz (Perimeter Institute) and Rory Lucyshyn-Wright (Brandon)

    9. Combinatorial Enumeration: in Honor of Ian Goulden and David Jackson
    Org.: Angèle Hamel (Wilfrid Laurier), John Irving (St. Mary’s), Alejandro Morales (Massachusetts), and Amarpreet Rattan (SFU)

    10. Combinatorial Game Theory
    Org.: Melissa Huggan (Ryerson), Svenja Huntemann (Carleton), and Richard Nowakowski (Dalhousie)

    11. Complex and Harmonic Analysis
    Org: Ilia Binder (Toronto), Damir Kinzebulatov (Laval) and Javad Mashreghi (Laval)

    12. Designs and Codes
    Org.: David Pike (Memorial) and Doug Stinson (Waterloo)

    13. Ergodic Theory, Dynamical Systems, Fractals, and Applications
    Org.: Jacopo De Simoi (Toronto) and Shafiqul Islam (PEI)

    14. Finite Fields, Applications, and Related Structures
    Org.: Daniel Panario, Steven Wang, and David Thompson (Carleton)

    15. General Relativity
    Org.: Spyros Alexakis and Stefanos Aretakis (Toronto)

    16. Geometric Analysis
    Org.: Robert Haslhofer (Toronto) and Aaron Naber (Northwestern)

    17. Geometry in Spectral and Scattering Theory
    Org.: Yaiza Canzani (UNC) and Jeffrey Galkowski (University College London)

    18. Graph Decompositions
    Org.: Andrea Burgess (New Brunswick) and Mateja Šajna (Ottawa)

    19. Groups in Topology and Dynamics
    Org.: Kathryn Mann (Cornell) and Kasra Rafi (Toronto)

    20. Harmonic Analysis and Partial Differential Equations
    Org.: Almaz Butaev (Calgary) and Galia Dafni (Concordia)

    21. Hopf Algebras and Related Topics
    Org.: Yevgenia Kashina (DePaul), Mikhail Kotchetov, and Yorck Sommerhäuser (Memorial University)

    22. Information-Theoretic and Geometric Aspects of Statistical Machine Learning
    Org.: Matthew Dixon (Illinois Institute of Technology) and Ting-Kam Leonard Wong (Toronto)

    23. Logic and Category Theory
    Org.: Dorette Pronk (Dalhousie)

    24. Low Dimensional Topology
    Org.: Idrissa Ba and Adam Clay (Manitoba)

    25. Mathematical Modelling in Epidemiology and Public Health
    Org.: Hongbin Guo (Ottawa) and Yanyu Xiao (Cincinnati)

    26. Mathematical Models for Ecological Dynamics
    Org.: Frithjof Lutscher (Ottawa) and Olga Vasilyeva (Memorial)

    27. Mathematics of Smart Villages: Applications of Mathematics to the Real World
    Org.: Ram P Murty (Queens) and Kumar Murty (Toronto)

    28. Modern Trends in Graph Theory
    Org.: Bojan Mohar (SFU) and Sergey Norin (McGill)

    29. New Perspectives on the Brunn-Minkowski Theory
    Org.: Alina Stancu (Concordia), Deping Ye (Memorial), and Jiazu Zhou (Southwest)

    30. Noncommutative Algebra and Noncommutative Geometry
    Org.: Jason Bell (Waterloo) and Colin Ingalls (Carleton)

    31. Noncommutative Geometry and Mathematical Physics
    Org.: Branimir Cacic (UNB) and Masoud Khalkhali (UWO)

    32. Nonlinear Analysis in Manifolds
    Org.: Siyuan Lu (McMaster) and Jérôme Vétois (McGill)

    33. Numerical Analysis and Computational Geophysics
    Org.: Alexander Bihlo, Hormoz Jahandari (Memorial), and Fabrizio Donzelli (Ottawa)

    34. Online Math Education
    Org.: Darja Barr (Manitoba) and Benoit Dionne (Ottawa)

    35. Operations Research
    Org.: Bao Nguyen and Davide Spinello (Ottawa)

    36. Operator Algebras and Applications
    Org.: Thierry Giordano and Aaron Tikuisis (Ottawa), Ian Putnam (Victoria)

    37. Optimal Transport and Applications
    Org.: Young-Heon Kim (UBC) and Brendan Pass (Alberta)

    38. Quantum Information Theory
    Org.: Jason Crann (Carleton) and David Kribs (Guelph)

    39. Quantum Mathematics: Quantum Materials and Quantum Information
    Org.: Steven Rayan (Saskatchewan) and William Witczak-Krempa (Montréal)

    40. Recent Advances in Theory and Applications of Functional Differential Equations
    Org.: Victor Leblanc (Ottawa)

    41. Representations of p-adic Groups and Langlands Correspondences
    Org.: Karol Koziol (Michigan) and Monica Nevins (Ottawa)

    42. Stochastic Partial Differential Equations
    Org.: Raluca Balan (Ottawa) and Yaozhong Hu (Alberta)

    43. Symplectic Geometry
    Org.: Lisa Jeffrey (Toronto), Derek Krepski (Manitoba), and Luke Volk (Ottawa)

    44. Transitioning to University: Indigenous Perspectives on Post-Secondary Mathematics
    Org.: Darja Barr (Manitoba) and Benoit Dionne (Ottawa)